reklama

Týmito pár vetami (po)zmením Váš pohľad na svet!

UPOZORNENIE: nasledujúce riadky môžu u niekoho pôsobiť deprimujúco, keď si uvedomí, že akí sme vlastne malí! Nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadné „depky“! &nbsp &nbsp Vesmír nielen mňa stále prekvapuje svojimi záhadami. Viete si napríklad predstaviť, aký je Vesmír veľký? Ak nie, čítajte ďalej, ak hej, čítajte aj tak, lebo som si istý, že minimálne pozmením Vašu predstavu... :-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

&nbsp &nbsp Videli Ste film Kontakt ( Contact - 1997) s Jodie Foster?Ak nie, jednoznačne odporúčam. Lebo tí, ktorí ho videli, si možno spomenú navetu z tohto filmu, ktorá perfektne opisuje veľkosť Vesmíru: “Len v našejgalaxii, keby aspoň jedno z milióna sĺnk malo planétu, keby aspoň jedna z miliónaplanét mala život a keby aspoň jeden z milióna životov, bol život inteligentný,tak sú tam milióny inteligentných životov. Inak by to bolo iba obyčajné mrhaniepriestorom.” A ja doplním: a takýchto galaxií sú vo Vesmíre miliardy.

&nbsp &nbsp Určite Ste si všimli, že slovo Vesmír píšem s veľkým “V”. Topreto, lebo si (nielen ja) myslím, že by sa to takto malo písať, lebo Vesmír jelen jeden. A je to jeho názov resp. meno. Kým sa nedokáže opak, tj, že existujeviacero vesmírov (čo je teoreticky možné), tak by sa to malo písať takto. Je toto isté ako v prípade S(s)lnka. Ak myslíme „naše“ Slnko, tak s veľkým „S“, akmyslíme slovo slnko vo všeobecnosti, čiže hocijakú hviezdu, tak s malým.

&nbsp &nbsp Ale späť k veľkosti Vesmíru: Skúsim naznačiť veľkosť Vesmírutrocha inak: Keď sa večer pozriete na čistú oblohu voľným okom, tak hviezdy,ktoré vidíte, sú vo vzdialenosti maximálne 100 svetelných rokov (pozn. 1 svetelnýrok je vzdialenosť, ktorú prejde svetlo za jeden pozemský rok; rýchlosť svetlaje približne 300 000 000 metrov za sekundu). Len naša galaxia ma priemer100 000 svetelných rokov. A teraz sa zopakujem: a takýchto galaxii sú vo Vesmíremiliardy!

&nbsp &nbsp Poďme sa teraz pozrieť trocha na štruktúru Vesmíru, na ktorej si ukážeme aj jeho veľkosť, budeme postupovať od najmenších škál po tie najväčšie: začnime od našej Zeme a jej Mesiaca. To si vie (dúfam) každý predstaviť. Tieto dva malé objekty si vložte do nášho planetárneho systému resp. do slnečnej sústavy. Ešte aj toto si vie hádam každý predstaviť. „Problém“ ale je, že už teraz sapohybujeme v škálach, ktoré ľudstvo ešte prakticky nedosiahlo. Poďme ale ďalej,našu slnečnú sústavu si predstavme ako jedno slnko v tzv. hviezdnom okolí, kampatria hviezdy, ktoré sú k nám najbližšie, sem patri napríklad aj chronicky známahviezda Proxima Centauri, ktorá je k našej hviezde najbližšie – 4,35 svetelnéhoroka. Toto si zasa vložme do našej galaxie – Mliečna Cesta, v ktorej toto cele tvorí jeden malý bodík (len pripomínam, že naša galaxia ma priemer 100 000 svetelných rokov).
&nbsp &nbsp Pokračujeme ďalej a dostávame sa do rozmerov 10 miliónov svetelnýchrokov, kde sa nachádza tzv. Miestna skupina galaxií. Táto skupina obsahuje 46galaxií, z ktorých je len jedna väčšia ako ta naša, konkrétne galaxia vAndromede (M31). Tieto galaxie sa navzájom ešte aj gravitačne ovplyvňujú. Napríkladtak, že naša galaxia sa o niekoľko miliárd rokov zrazí s M31, dôjde k „premiešaniu“ich hviezd a narušeniu ich krásnej špirálovej štruktúry. Dobre, ideme ďalej, zMiestnej skupiny galaxií si spravte jeden bod a vložte ho do škály 10 miliónov svetelných rokov a dostanete tzv. Miestnu superkopu galaxií, ktorú tvoria tisíce galaxií. (mimochodom, všímate si, že stále sa používa slovo „miestna“ ?:-)) Tak a blížime sa k záveru, z Miestnej superkopy galaxií si spravte jeden bod a vložte ho do škály 100 miliónov svetelných rokov. Zrazu sa pred Vami objaví štruktúra celého nášho Vesmíru, ktorá pripomína penu. Normálnu penu v kúpeli alebo pri umývaní riadu. A tá „naša“ superkopa galaxií tvorí v tejto pene len jeden bod! Jeden malinký bodík! Čiže keď budete nabudúce umývať riad alebo sa kúpať, tak zoberte do dlane „kus“ peny a poriadne sa na ňu pozrite a predstavte si ju ako náš Vesmír a majte na pamäti, že jedna molekula tej peny je ako keby jedna superkopa galaxií!

&nbsp &nbsp V prípade, že ešte nemáte „depky“ z tej našej „malosti“, tak po týchtoriadkoch možno budete:
&nbsp &nbsp Teraz si predstavte, že čo by sa stalo, kebyže naša planétajednoducho zmizne. Alebo rovno celá naša slnečná sústava. Alebo celá našagalaxia. Jednoduchým lusknutím prstov, takto: lusk! Čo by sa stalo v takto veľkomVesmíre? No čo? No NIČ! Absolútne nič! Vesmír by si to ani nevšimol. Smedoslova a dopísmena iba zrnkom piesku na púšti veľkej asi ako Sahara. Čiže sme absolútne bezvýznamní, nedôležití a dá sa povedať, že aj zbytoční. Tak a teraz sa môžete zamýšľať nad zmyslom života :-)

&nbsp &nbsp Čiže aký je vlastne ten Vesmír veľký? Neviem, ale viem jedno,nech si ho predstavíte akýkoľvek veľký, tak stále je to málo, lebo ľudská predstavivosť je jednoducho obmedzená na to, aby si vedela takú veľkosť čo i len predstaviť.

A je možné, že je Vesmír nekonečný? Áno aj nie. Ale o tom nabudúce...

p.s.: chlapi, a viete čo z tohto všetkého vyplýva? Aspoň vieme, aké máme malépenisy :-D
zdroje:
- Audiovizuálne Centrum Silicon Hill –prednášky „fyzikální čtvrtky“
- unikátna obrazová encyklopédia – Vesmír
- prednášky na mojej fakulte
- relácie Pod lampou
- časopis Kozmos
- fórumna www.boinc.sk

Adam Hlavačka

Adam Hlavačka

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bakalár informatiky FMFI UK, milovník tanečnej elektroniky, tanca a Vesmíru, ktorý sa často opakuje a preto to chce už všetko spísať. Zoznam autorových rubrík:  VesmírPočítačeOstatné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu