reklama

Prečo nepoužívať Skype?

&nbsp &nbsp Každý ho pozná – Skype – programík, pomocou ktorého zadarmo voláte cez Internet do celého sveta. No viete na akom princípe funguje? Poznáte aj jeho nevýhody? Nevýhody, pre ktoré ho napríklad ja prakticky vôbec nepoužívam...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (125)

&nbsp &nbsp Myslím, že sa dá povedať, že Skype urobil revolúciu – rozšíril internetové telefonovanie do celého sveta. Vytvorila sa takto obrovská sieť užívateľov, ktorí si medzi sebou odovzdávajú neuveriteľné množstvo dát. Ale ako táto sieť funguje? Ako zvládať taký veľký dátový prenos?

Drzá Skype sieť
&nbsp &nbsp Jedna z možností, ako zvládať obrovský prenos dát, je sieť p2p, teda peer-to-peer. Jedná sa o sieť rovnocenných účastníkov – užívateľov Skype, ktorí sú navzájom priamo prepojení – bez účasti servera. No Skype sieť je však troška iná. V tom iná, že prihlasovaní sa prihlasujete na centrálny server, no potom sa už stávate súčasťou p2p siete. Problém je však v tom, že ak máte „dostatočný“ prístup do Internetu (tzn, že nie ste za striktným firewallom, máte dostatočnú rýchlosť pripojenie) a dostatočný výpočtový výkon, tak program Skype využíva vaše internetové pripojenie pre ostatných používateľov Skype – stávate sa tzv. supernódom (z anglického supernode) – niečo ako uzlom siete, cez ktorý prechádzajú dáta iných užívateľov.

&nbsp &nbsp Toto všetko sa deje bez vášho vedomia na pozadí a nedá sa to nijako nastaviť či vypnúť (ak si odmyslíme striktný firewall). Následky môžu také, že sa vám spomalí rýchlosť internetu alebo môžete kľudne prekročiť povolené množstvo prenesených dát (v prípade, ak to máte nejako obmedzené). Nehovoriac o tom, že koľko starostí to narobilo ľuďom, ktorí chceli vedieť „Prečo sa mi stále prenášajú nejaké dáta aj keď nič nerobím?“ a začali si hľadať na počítači vírus alebo niečo podobné. Kto by bol vedel, že samotným „vírusom“ bude práve Skype?

Žrút pamäte
&nbsp &nbsp Je až neuveriteľné koľko megabajtov (MB) z RAMky dokáže Skype zožrať hneď po spustení. A nielen samotný proces Skype.exe, ale je jeho prakticky úplne zbytočný bratský proces SkypePM.exe . V mojom prípade to bolo hneď po spustení vyše 40 MB u Skype.exe a vyše 20 MB v prípade SkypePM.exe. Síce v súčasnosti, kedy majú počítače štandardne nad 1 GB RAM, to nehrá veľkú rolu, ale stále sa nájdu počítače a hlavne notebooky, ktoré majú 512 MB RAM či dokonca menej. Tam je dôležitý každý jeden megabajt.

&nbsp &nbsp Prehľad spustených procesov ako aj ich spotrebuje pamäte môžete zistiť v programe „ Správca Procesov“ resp. v „Task Manager“ stlačením Crtl-Alt-Del alebo Crtl-Shift-ESC alebo príkazom „taskmgr“ v dialógu pre spustenie (WinKey+R alebo Štart-Spustiť). Otvorí sa nové okno a tam stačí prepnúť na kartu „ Procesy “ resp. „Processes“.

&nbsp &nbsp Vrátim sa späť ku zbytočnému procesu SkypePM.exe. Jedná sa o proces, ktorý má na starosti správu doplnkov v Skype (niečo ako rozšírenia vo Firefoxe). Ak žiadne nemáte (čo nemá drvivá väčšina užívateľov), je vám tento proces potom úplne zbytočný. Štandardne sa nachádza v C:\Program Files\Skype\plugin manager 2\. Efektívnym riešením ako zabrániť spúšťaniu tohto procesu je premenovanie priečinka „plugin manager 2“ na niečo iné, napr. na „plugin manager 3“. Program Skype tento súbor potom nenájde a teda ho nespustí, no Skype samotný vám bude bežať bez problémov a vy ušetríte niekoľko MB RAM.

Uzavretosť protokolu
&nbsp &nbsp Protokol Skype – skratka princíp, podľa ktorého Skype funguje – je uzatvorený, čo znamená, že nie je možné do neho nazrieť a zistiť ako funguje. To vedia len ľudia, ktorí Skype naprogramovali. Nevýhodou takéhoto protokolu je, že vlastne vôbec neviete, čo ten program robí, ako funguje, nedajú sa vytvoriť alternatívne klienty pre Skype, neviete aké dáta cez vás tečú, neviete, či program nemá zadné dvierka, no skratka neviete nič . Stačí potom trocha paranoje a nedôvera voči tomuto programu je na svete.

&nbsp &nbsp Musím však aj povedať, že na druhej strane je Skype bezpečný. Síce nič nie je bezpečné na 100%, no Skype každý jeden telefonický rozhovor šifruje dostatočne veľkou šifrou a zatiaľ sa ju nikomu nepodarilo prekonať. Ani nemeckej polícii.

Čo použiť namiesto Skype?
&nbsp &nbsp Jedinou takou vhodnou alternatívou, o ktorej viem, je zatiaľ asi iba Google Talk, pôvodne známy aj ako gTalk. Ten na rozdiel od Skype používa otvorený protokol, takže každý na svete môže zistiť, ako tento program pracuje.
&nbsp &nbsp Priznám sa, že som tento program ešte neskúšal, nakoľko necítim potrebu, keďže nepoužívam ani Skype ani telefonovanie cez Internet. Takže neviem o jeho ďalších výhodách, či nevýhodách, no v každom prípade si myslím, že rozhodne stojí za vyskúšanie. Ako všetko od Google. :)

Samozrejme existuje ešte oveľa viac alternatív Skype alebo Google talk, ich zoznam si môžete pozrieť TU.

Adam Hlavačka

Adam Hlavačka

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bakalár informatiky FMFI UK, milovník tanečnej elektroniky, tanca a Vesmíru, ktorý sa často opakuje a preto to chce už všetko spísať. Zoznam autorových rubrík:  VesmírPočítačeOstatné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu